Od poloviny května 2017 zavádí Letiště Václava Havla další úroveň bezpečnosti. Krom běžných procedur při průchodu letištěm a v tomto případě i při průchodu zavazadel přibyla nová kontrola. Tzv. Kontrola ETD – kontrola na stopovou přítomnost výbušnin. Jedná se o kontrolu, kdy je při náznaku přítomnosti nebezpečných látek zavazadlo otevřeno a ručně prohledáno. A to v jakékoliv fázi pohybu zavazadla. Ale nebojte se, možnost že se stanete předmětem kontroly je dost mizivá. Bohužel součástí kontroly je nutnost se nějak dostat do zavazadla. A to bez ohledu na případného poškození zámku zavazadla.


V USA odkud název i standard pochází, má Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (Transportation Security Administration – odtud zkratka TSA) povinnost kontroly věškerých zavazadel v letecké dopravě. Takže se sice kontrolují všechna zavazadla jako kdekoliv jinde, ale z důvodu vyšších nároků na bezpečnost a také většímu objemu přepravy dojde k manuální kontrole mnohem více zavazadel. A na poškození zámku, nebo celého zavazadla se vůbec nehledí. A právě pro tento případ vznikl tento typ zámku. Jedná se o zámek na 3-4místný kód, ale s možností nenásilného otevření letištní kontrolou pomocí tzv. MASTER klíče. Po kontrole je zámek opět zamčen a zavazadlo pokračuje dále. (Pokud zámek není TSA nebo jej je nutno přestřihnout, tak zavazadlo následně cestuje nezabezpečené). Že byl váš kufr kontrolován poznáte, krom případně chybějícího zámku, podle letáku „Notice of Baggage Inspection“ v kufru.

Že je zámek schválen, akceptován nebo alespoň kompatibilní s TSA standartem poznáte podle červené značky na něm.

Nejlevnější TSA zámky lze v ČR koupit za zhruba 150 Kč, na eBayi dokonce za 50-70Kč. Vždy hledejte označení „TSA Accepted“ nebo „Travel Sentry Approved“ a červený symbol diamantu. Některé modely zámku mají i indikátor, díky kterému poznáte, zdali byl k jeho otevření použit master klíč.

Bohužel použití těchto zámků není samospasitelné. Zloději si určitě cestu dovnitř najdou. Takže tyto zámky opravdu slouží pouze pro letištní kontrolu.

Alternativní řešení

Místo jakýchkoliv zámků prostě použijte stahovací svorky na kabely. Kufr s nimi bude zabezpečen téměř stejně jako při použití libovolného zámku (vzhledem k velikosti zámků). A pokud do kufru přidáte hned nahoru jeden nebo dva pásky navíc, tak vám zavazadlo po prohlídce zcela jistě zase zabezpečí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *