Měníme peníze na dovolenou, teď nebo později?

Češi patří mezi největší milovníky zahraničních dovolených, a to asi i díky faktu, že u nás není přístup k moři. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Chorvatsko a Slovensko, vzrůstá ale i obliba Bulharska, Turecka či některých severoafrických zemí. Otázkou je, jest-li bychom měli peníze vyměnit včas, nebo až na poslední chvíli před dovolenou.

Do Chorvatska, Bulharska, Polska či na Slovensko nebo na Ukrajinu


Mezi tradičně oblíbené destinace patří Chorvatsko a Slovensko. V posledních letech se k nim ještě přidává Bulharsko, kde to přece jen také vyjde levněji pro celou rodinu a kvalita služeb se zlepšuje.

Za jednu chorvatskou kunu zaplatíte v těchto dnech asi o 70 haléřů méně než loni v létě. Česká koruna k chorvatské kuně posílila, a tak bychom si mohli letos v Chorvatsku dovolit samozřejmě více. Další vývoj kurzu koruny k chorvatské kuně bude ale záležet na vývoji české koruny k euru, neboť vývoj kurzu téměř kopíruje kurz eura. Další oblíbenou destinací se v posledních letech stalo Bulharsko, ve kterém je platidlem bulharská leva. Měnový kurz bulharské levy je zafixován k euru.

Bohužel ti, co odcestují na Slovensko zaplatí více, než v minulých letech. Intervence ČNB CZK/EUR zdražily všechny služby i potraviny.

Oblíbené je také severní pobřeží Polska či východ Ukrajiny. Polský zlotý prožívá růst vůči euru a proto je v Polsku levněji, než minulý rok. K české koruně se zlotému ale dařilo poslední tři měsíce. Koruně se také daří dlouhodobě zpevňovat k ukrajinské hřivně a tento trend si koruna jistě dále udrží.

Ve Středomoří si vystačíme s eurem

Tradičně oblíbené je mezi Čechy Středomoří, země jako Itálie, Španělsko či Řecko. Ve všech těchto zemích se platí Eurem, stejně jako na Maltě nebo na Kypru. Česká koruna má tendence k Euru k Euru posilovat, ale po událstoech minulých let to není nějak dramatické. Koruna proto zdáse mírně ztrácí dech, pravděpodobně se tedy naplní očekávání a koruna částečně v průběhu letošního roku zkoriguje předešlé zisky k euru. To znamená, že se zde nabízí dobrá příležitost nakoupit si eura již nyní, pokud se chystáte ke Středozemnímu moři. To samé platí pro Chorvatsko a Bulharsko, díky již zmíněném těsném kurzu kuny a eura k české koruně či fixace leva na euro.


Na popularitě nabírá Turecko, Tunis a Egypt

Další velmi žádanou destinací je Tunisko, kde je oficiálním platidlem tuniský dinár, se ale také neoficiálně dá platit eurem, americkými dolary či britskou librou. V Egyptě se používá jako platidlo egyptská libra, do Turecka se vám budou hodit turecké liry. Česká koruna od loňského léta posílila také výrazně ke všem těmto měnám.

Češi „bohatnou“, dolar slábne, a tak jsou cesty do zámoří stále levnější. Americký dolar již delší dobu oslabuje vůči hlavním světovým měnám a také k české koruně. Do budoucna je jisté, že si česká koruna udrží dlouhodobý posilující trend, ovšem mírná korekce kurzu, jakou jsme viděli například loni v letních měsících, se v následujících měsících dá očekávat.

Na severu také s výhodami

Stále více Čechů si lebedí v Norsku a Švédsku. Tak jak koruna posilovala k ostatním měnám posílila i ke švédské a norské koruně.

Češi začínají mít v oblivě i Balkán. Už to není jen „to zlaté“ Chorvatsko, jezdí se i do Srbska, Makedonie či Albánie. K měnám všech těchto zemí česká koruna také v posledních letech posilovala a tento trend si snad udrží i do budoucna.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *