Všichni jezdí k moři do Chorvatska, do Egypta, na Mallorcu, ale málokdo si uvědomuje, že existují i jiná moře. Třeba Baltské! Dnes si řekneme, že se dá dobře strávit dovolená v Německu. Dovolená u Baltu má vlastně v ČR i tradici, protože to v dobách komunismu byl jeden z mála způsobů jak se dostat k moři. A právě Rujána, patřící ke spolkové zemi  Meklenbursko-Přední Pomořansko, patřila k častým cílům tehdejších dovolenkářů. Ale zpět z historie, dovolená na Rujáně je záležitostí dneška.


Obdiv si na ostrově Rujana jistě zaslouží mělká, hluboko do vnitrozemí se zařezávající ramena moře, tzv. boddy, stejně jako široké zátoky, místními nazývané wieky.

K nejpůsobivějším místům ostrova patří národní park na poloostrově Jasmund. Uchvátí vás svou zelenobílou kombinací skalních útesů a lesů v kontrastu modré hladiny moře. Tento národní park nabízí skutečně mnoho romantických scenérií a pohledů! Jeho přirozenou dominantou je cca 200 m vysoký Kőnigsstuhl, který zdobí nejednu fotografii z Rujany a každým rokem ho navštíví statisíce turistů.

Jestliže byste zatoužili vydat se na pláž, pak ty nejkrásnější najdete na východním pobřeží, kde také leží oblíbené lázně Ostseebaad Binz, Baabe a Sellin. Pozdní odpoledne právě v přímořském Binzu nabízí idylickou pohodu: těsně na rozhraní moře a souše létají vlaštovky, na pláži ještě vychutnávají poslední paprsky slunce otužilí sportovci, jiní zase pohodlně sedí v plážovém koši poblíž dřevěného mostu, vedoucího přes mořskou zátoku. Západ slunce na Rujaně je stejně neopakovatelný jako na některém karibském ostrově! Velkou výhodou Rujány je fakt, že když se ukáže v květnu sluníčko, tak se můžete v pátek sebrat a jet na víkend k moři. Mimo sezonu má sice moře teprve asi 20°C, ale není tu hlava na hlavě. Bohužel dovolená na Rujáně má i nevýhody, pobřeží je poměrně větrné. Což ale naopak ocení příznivci kiteboardingu.

Na Rujaně na vás ale čeká také bohaté kulturní a nabídka zajímavých výletů! Vyrazit můžete např.na Granitz, lovecký zámeček, kde se nachází stálá expozice myslivosti. Zámeček má 38 m vysokou věž, odkud je nádherný výhled až na větrný mys Kap Arkona. Právě na Kap Arkoně se několikrát do roka konají různé slavnosti. Je jím např. Svátek slunce v době jarní rovnodennosti nebo letní divadelní a hudební festival pod širým nebem. Arkona byla v 1.tisíciletí centrem slovanského kmene Ránů a nacházelo se zde stejnojmenné mocenské centrum a chrám boha Svantovíta. Právě tato historická významnost je s místem velmi svázaná a je pramenem zdejší kultury. Moderní dobu zase reprezentují dva majáky, z nichž jeden, kulatý z roku 1902, je prý stále ještě v provozu.

Doprava: Na Rujánu se z Čech krásně dostanete vlakem přes Berlín a Stralsund. Nejpohodlnějším spojením je asi kombinace EC178 Alois Negrelli v šest ráno z Prahy, v Berlíně mít půl hodiny na přestup na ICE 1524 Arkona a ve čtyři odpoledne se už čvachtat v moři. Západočeši si tu Arkonu můžou chytit už z Mnichova.

Automobilisti pojedou směr Ústí.n.L-Dresden-Berlin-Uckerfelde-Stralsund-Binz. Alternativou je vzít to přes Polsko po trase Legnica-Lubin-Zielona Góra-Szczecin a teprve na konci dálnice S3 pod Štětínem přejet do Německa.

Ubytování: Pokud vynecháme cestování „nablind“, karavan, stan a podobné možnosti, tak po celém ostrově lze najít plno levných hostelů i lepších hotelů  v cenách už od 25€  (přehled na booking.com)Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *