Lyon alias středisko „nouvelle cosine“

Lanýže a hřiby vedle bažantů a kuřat, hrozny a ořechy střídající se s ústřicemi a štikami, k tomu zelenina, ovoce a voňavý chléb. Žádné jiné místo v Lyonu není tak vhodné pro setkání jako trh Saint-Antoine v neděli ráno. Tisíce lidí procházejí kolem zbožím přetékajících stánků a hmatem zkoušejí, ochutnávají a nasávají vůni všeho, co by mohlo obohatit stůl s nedělním obědem. Jsou zde i šéfkuchaři restaurací nebo jejich nákupčí, neboť zájem u nich vzbudí jen to, co je skutečně čerstvé.


Lyon je centrem požitků a kulinářským střediskem „velkého národa“. Není tedy divu, že zde sídlí i sám kníže labužníků, Paul Bocus, který vymyslel na jedné z Lyonských periférií „lehkou kuchyni“, jež sklidila takový úspěch, že majitel dnes již jen „počítá peníze“. To si vzhledem ke své proslavené restauraci a mnoha bistrům klidně může dovolit, zejména když i korunní princové jako Phillipe Chavent, nebo Thiery Bonfante by mu dávno snesli modré z nebe.

Jak přišel Lyon ke své slávě?

Důležitou roli bezpochyby sehrála jeho poloha. Toto druhé největší město Francie totiž odjakživa těžilo z množství kupců přijíždějících po tzv. Hedvábné stezce.

Zažít Lyon je radostí i dobrodružstvím zároveň, neboť svými „traboules“, částečně zastřešenými průchody, je starobylé centrum města skutečnou raritou.

Rady a tipy

  • Ubytování: Hotel Campanile s výtečnou restaurací, nebo obyčejnější hotely na okraji města.
  • Místní speciality: Štičí knedlíčky, párky, kančí na lanýžích, králík v hořčicové omáčce, cervelle de canut (specialita z čerstvého sýra)
  • Festivaly a slavnosti: Open air festival v římských divadlech (červen a září), Festival světel (kolem 8. Prosince).
  • Extra tip na výlet: Z kopce Fourviére je nejkrásnější vyhlídka na město.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *