Buddenbrookovi Thomase Manna žili ve stínu sedmi věží v Lübecku

V rodinné sáze Budenbrookovi popsal Thomas Mann, rodák z tohoto hanzovního města narozený roku 1875, své rodné město tak živě, že i v nejvzdálenějším koutě Japonska se ví, jak to kdysi v tomto tradičním kupeckém městě vypadalo.


Atmosféru města výborně dokládá scéna, kdy se senátorská rodina sešla u prostřeného stolu a z masivního stříbrného nádobí pojídala těžká jídla. Za okny byly vidět mohutné věže Mariánského kostela a dusání koňských kopyt se neslo městem jako vzdálená hudba. I dnes má návštěvník pocit, že se může ztratit v úzkých uličkách a dvorech a zároveň být přitom chráněn sedmi gotickými věžemi a jejich masivní, ale propracovanou architekturou.

Celých 200 let si hanza uchovala svůj lesk a teprve na počátku 15.století se vzrůstem ostatních měst přišel Lübeck o své panenství. Ekonomická krize postihla město i v době napoleonských válek. Nejtěžším obdobím v historii města však byla druhá světová válka – roku 1942 byla totiž historická část města značně poškozena při leteckých náletech spojenců.

Díky odvážné snaze místních obyvatel o rychlé znovuobnovení města se však Lübeck brzy opět stal takovým klenotem, že byl v roce 1987 organizací UNESCO zařazen na seznam světových kulturních památek. Se svými asi 1000 památkově chráněnými budovami patří dnes k jedněm z nejlépe udržovaných středověkých měst v Polabské oblasti.

Rady a tipy

  • Nejlepší ubytování: Tradiční rodinné hotely na břehu řeky Trave, ale také moderní luxusní hotely.
  • Festivaly a slavnosti: Schleswig – Holstein – Musik – Festival od června do srpna. FriendSHIP Party v srpnu, vánoční trhy kolem Mariánského kostela
  • Místní speciality: Labskaus, Pletten-pudding, ryby
  • Extra tip na výlet: Na Hüxstrabe se nachází nový Lübeck s řadou malých obchůdků a stylových restaurací.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *