Antverp to je námořní obchod a vlámské malířství


Jako ke královské audienci stoupá rozlehlé schodiště vzhůru ke Královskému muzeu krásných umění v Antverpách a zbožně prochází portálem orámovaným mohutnými sloupy. Uvnitř ukrytá schodiště a sály, v nichž visí veškerá nádhera starého nizozemského malířství, se díky své posvátné atmosféře mohou měřit s jakoukoliv katedrálou. Umění je však v Antverpách více než jen vývěsním štítem. Město na řece Šeldě s ním žije v dokonalé harmonii.

Antverpy se však proslavily již v 16. století. Staly se bohatšími než kterékoliv jiné evropské město a se svými 125 000 obyvateli vytvořily centrum západního světa. Právě z této doby pochází zdejší významné stavby – radnice, cechovní domy, kostely a paláce, které dnes utvářejí obraz města. Za zmínku stojí i katedrála, dokončená až po dlouhých 269 letech výstavby. K věhlasu Antverp navíc přispělo i malířství. Vedle Anthonise van Dycka, Jacoba Jordaense a Franse Snyderse žasl svět především nad obrazy Petera Paula Rubense a Jana Breughela.

De Grote Markt se svou 67 m dlouhou radnicí z 15. století a nádhernými cechovními domy z 16. a 17 století s pozlacenou sochařskou výzdobou tolik lahodí srdcím vlámských požitkářů také proto, že nabízí posezení v útulných restauracích u pečených garnátů, když venku zuří bouřka nebo sněží, či požitek z vlahého letního večera pod širým nebem u trapistického piva. Množství zajímavých lokálů je k vidění i ve spleti úzkých uliček kolem katedrály Panny Marie, jejíž asi 123 m vysoká věž (druhá zůstala nedokončená) se pyšní výjimečnou elegancí.

Rady a tipy

Místní speciality: Waterzooi (drůbeží polévka), frikadele s pivem, mušle, sýrové krokety
Suvenýry: Diamanty, avantgardní móda, knihy o umění
Trhy: Ptačí trh nedaleko Rubensovy ulice každou neděli ráno – návštěvník zde najde vše, kýč i umění, ale také kuřata, holuby a mluvící papoušky.
Extra tip na výlet: Malebné námořní muzeum v Het Steen, někdejším hradě nad přístavem.


foto: Wilco Schippers/flickr


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *