Dříve středověká Ragusa, dnes Dubrovník

Jako planoucí květina spočívá „perla Jadranu“ u tyrkysově modrého moře, chráněná mocnými hradebními zdmi a uvnitř dotvářená italskými stavebními mistry. Když byl během balkánské války Dubrovník ostřelován Srby, svět trnul, neboť každý věděl, že zdejší historický umělecký celek je nenahraditelný. Dnes jsou válečné škody díky nasazení obyvatel a mezinárodní pomoci již převážně odstraněny a město se vrátilo ke svému normálnímu životu.

Již Řekové založili na tomto místě osadu jménem Epidaurum.  Když sem v roce 614 př. n. l vpadli Slované a místo ovládli, uprchli zdejší obyvatelé na skalnatý ostrov před pobřežím, na němž dnes leží historická
část Dubrovníku. O jejich diplomatických schopnostech vypovídá fakt, že se o několik století později spojili se svými jedinými nepřáteli, Slovany sídlícími na pevnině, a pod byzantskou svrchovaností založili společnou republiku.


Velký soupeř Benátek

Již v 10. století byla Ragusa, jak se Dubrovník tehdy nazýval, důležitou obchodní mocností na moři, jež si díky šikovnému taktizování a vysokým poplatkům i navzdory občasným cizím pokusům o ovládnutí ze strany Benátčanů, Turků a Maďarů dokázala udržet svou svobodu. Se svou flotilou byl Dubrovník v 15. století největším soupeřem Benátek.

Kde začít okružní procházku městem? Samozřejmě klasicky, neboť při procházce po hradbách je na každém kroku dobře vidět celá krása města. Hradby obklopují městskou pevnost v délce téměř 2 km, tyčí se do
výšky 25 m a jejich tloušťka se pohybuje mezi 4-6 m. Pohled odsud stále míří k širému moři a nabízí výhled na střechy domů v centru města, které je pro automobilový provoz zcela uzavřeno.

V posledních letech se Dubrovník dostal i na mapu filmové turistiky. Tedy mezi místa navštěvovaná fanoušky nějakého filmu nebo seriálu. Natáčel a stále ještě natáčí se zde Hry o trůny, jeden z nej úspěšnějších seriálů posledních let. Můžete se o tom dozvědět v samostatném článku na našem webu.

Rady a tipy

  • Ubytování: K dispozici je řada hotelů (podívat na přehled) s nádhernými výhledy na staré město.
  • Místní speciality: Dalmatská syrová šunka, ovčí sýr, rizoto s mušlemi a garnáty.
  • Festivaly a slavnosti: Letní dubrovnický festival (červenec/srpen)
  • Extra tip na výlet: Večer v divadle Marin Drzic (divadelní budova v novorenesančním stylu).Booking.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *