Letní dny jsou v Helsinkách opravdu dlouhé, protože venku bývá světlo až do půlnoci. Svou nejkrásnější tvář Helsinky představují za bílých nocí, na pestrých tržištích, v pouličních kavárničkách i na koncertech pod širým nebem. Helsinky jsou skutečnou perlou Pobaltí a také rájem pro turisty, vyhledávající památky, protože ty se tady dají bez problémů obejít pěšky.


Historie

Helsinky bývaly, stejně jako celá země, po celá staletí střídavě pod nadvládou Ruska nebo Švédska. Roku 1550 je založil král Gustav Vasa coby obchodní středisko. Po připojení k carskému Rusku roku 1812 se stalo hlavním městem.

Památky

Nejstarší částí města, kromě historických dřevěných staveb umístěných v přírodním muzeu na ostrově Seurasaari, je Senátní náměstí z 19. století. Vévodí mu socha Alexandra II., který uznal finštinu jako druhý úřední jazyk (po švédštině), a vznešený Dóm, kde se konají výstavy a koncerty. Z kostelů, které byly vybudované v minulém století, vynikají Uspenská katedrála a kostel Nejsvětější trojice.

Architektura

Kolem široké dopravní tepny Mannerheimintie, která prochází prakticky celým městem, byste našli všechny důležité instituce jako poštu, nádraží, obchodní domy nebo nepřehlédnutelné budovy parlamentu a Národního muzea.

Moderní finská architektura má ve světě velmi dobré jméno. V Helsinkách můžeme obdivovat Kongresovou halu Finlandia, unikátní Skalní chrám Temppeliaukio, Národní operu nebo Muzeum moderního umění.

Staré město

Na první pohled se Staré město od ostatní zástavby trochu liší. Rozkládá se kolem přístavu, který dnes využívají už jenom rybáři, kteří zásobují zdejší trh čerstvými rybami. Už na nábřeží vás určitě zaujmou stánky s pěkně vyskládanou čerstvou zeleninou a dalším zbožím. Seženete zde třeba i ruské matrjošky! Poblíž přístavu se nachází park, kde si budete moci odpočinout, až vás unaví chození po památkách. Nahoru směrem odtud se nachází již zmiňované Senátní náměstí.

Pravou letní atmosféru Helsinek si nejlépe vychutnáme večer. U zálivu Tőőlő v srdci města můžeme třeba poslouchat hudbu, zatančit si, ochutnat kulinářské lahůdky nebo jen tak dýchat svěží mořský vzduch.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *