Španělsko, to jsou historická města a krásné pláže

Díky krásným plážím a spoustě památek je Španělsko jednou z nejnavštěvovanějších zemí Evropy. Cestovní ruch je pro hospodářství země životně důležitý, jelikož Španělsko má i přes svou velikost jen nepatrné přírodní bohatství. Za skalnatým pobřežím Atlantiku a písčitým pobřežím Středozemního moře je vnitrozemí tvořené z velké části vyprahlou, prašnou náhorní plošinou přerušovanou horami. Kvalitní zemědělská půda je vzácná a kromě oblasti na severu je tu jen velice málo dešťových srážek.


V průběhu 16.století vytvořili vojenští průzkumníci nazývaní conquistadores (dobyvatelé) velkou říši v Severní a Jižní Americe. Španělsko představovalo jednu z nejbohatších a nejmocnějších zemí na světě až do té doby, než války s jinými zeměmi a ekonomické problémy způsobily pomalý úpadek, jenž přetrvával až do tohoto století.

Španělsko se rozkládá na rozeklaném Pyrenejském (Iberském) poloostrově, nejzápadnější částí evropské pevniny. Na Severo-východě ho ohraničují zasněžené vrcholky Pyrenejí. Nádherné severní pobřeží je díky velkému množství dešťových srážek zelené. Směrem na jih přes zalesněná pohoří a rokliny se táhne obrovská plošina zvaná Meseta. Tento název pochází ze slova mesa, kterého se užívá při popisu oblastí s plochou horní částí, protože ve španělštině toto slovo znamená stůl. Plošina zaujímá většinu vnitrozemí Španělska, kde je po celý rok suché podnebí s nesmírně horkými léty a chladnými zimami. V Mesetě pramení řeky Tajo a Guadalquivir, zatímco řeka Ebro pramení dále na severu. Ebro přivádí přes plošinu severovýchodního Španělska vodu, která je využívána pro zavlažování. Jih země je červené půdy a stinných olivových hájů. Krajina je zjara zelená, ale v prudkém letním slunci se brzy stává vyprahlou. Mohutný masív Sierry Nevady klesá v úrodné nížiny podél pobřeží Středozemního moře oplývajícího sluncem, teplou mořskou vodou a velkými turistickými letovisky. Nejjižnější cíp Španělska je vzdálen pouhých 13 kilometrů od severní Afriky.

Ke Španělsku patří Kanárské a Baleárské ostrovy. Sopečné Kanárské ostrovy, zahrnují ostrovy Tenerife, Lanzarote, Fuerteventuru a Gran Canaria, leží v Atlantském oceánu, u západního pobřeží Afriky. Baleáry jsou ve Středozemním moři. Ze tří největších Baleárských ostrovů je každý úplně jiný – Mallorca zelená a hornatá, Ibiza kopcovitá a Menorca převážně plochá.

Informace

Ohrožený svět: Rysu iberskému s ušima zakončenýma štětičkou hrozí vyhynutí kvůli tomu, že se již po celá staletí loví.

Fakta a čísla

 • Rozloha: 504 782 km2
 • Počet obyvatel: 39 997 000
 • Hlavní město: Madrid (2 910 000)
 • Další velká města: Barcelona (1 626 000); Valencia (753 000); Sevilla (660 000)
 • Nejvyšší bod: Pico de Teide (3718 m)
 • Úřední jazyk: Španělština
 • Hlavní náboženství: Křesťanství
 • Měna: Euro
 • Hlavní vývozní položky: dopravní prostředky, víno, stroje, ovoce, zelenina, olivový olej, chemikálie, textil, železo, ocel
 • Státní zřízení: Konstituční monarchie
 • HNP na 1 obyvatele: 17 300 US dolarů

Najděte si ubytováníBooking.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *