Istanbulu vládne islám, ale zahalené muslimky zde chodí vedle odhalených Evropanek bez pohoršení ani z jedné strany. Stejně tak tu měnou je turecká lira, ale eurem se zde dá platit prakticky všude. Přijedete-li do Istanbulu ze západu, pohybujete se stále na evropské pevnině. Stačí ale ujet jen pár kilometrů směrem na východ a dostanete se na most do Asie. Istanbul zkrátka protínají dvě různé kultury a cítit je to na každém kroku.


K poznávání istanbulských pamětihodností snad možnáani nebudete potřebovat žádný dopravní prostředek, i když síť MHD je zde docela přehledná. Výhodou Istanbulu je, že se všechny jeho „hlavní“ památky nacházejí na relativně malé ploše, kterou lze projít pěšky. To, za jakou dobu to stihnete, záleží jen a jen na vaší náročnosti.

Pravděpodobněnejznámější istanbulskou  památkou je chrám Hagia Sofia, který byl původně vystavěn jako křesťanský, takže i ta je důkazem prolínání dvou kultur a náboženství. Za vstupné zde dáte 20 tureckých lir (TRY).

Jen pár kroků od Hagia Sofie stojí Modrá mešita. Neznalému by se na první pohled mohla zdát honosnější a zajímavější, ale věřte, že je o pár století mladší. Vstupné do mešity je zdarma, ale všichni (včetně mužů) by měli mít zahaleny ruce a nohy, tzn. kraťasy by neměly být kratší než po kolena a trička by měly mít dlouhé rukávy.

Na svém putovánípo Istanbulských památkách n esmíte vynechat palác Topkapi, který byl vystavěn jako sídlo sultánů. Lákadlem je zde sultánův harém, do kterého ale budete muset zaplatit zvláštní vstupné 15 TRY. Jinak se do paláce dostanete za rovných 20 TRY a sleva se neposkytuje.

Přestože senejedná o žádnou pamětihodnost, vřele doporučuj i návštěvu Velkého bazaru ve městě. K jeho návštěvě si vyhraďte pár hodin, protože je skutečně obrovský! Velmi výhodně se zde dá nakoupit kožené zboží a zlato, ale počítejte
s tím, že stanovené ceny nejsou konečné. Součástí obchodu je tady smlouvání, přičemž obchodníci jsou mnohdy ochotni svou cenu slevit až na polovinu!Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *