Kousek od Pardubic najdete Rumburakův hrad – Kunětickou horu. (Nejedná se o horu, je to spíš malý pahrbek, ale v okolí Pardubic vám to musí stačit…). Na „Kuňce“ hrad stál ve 14. století, ale tato oblast byla obydlená už v pravěku v době bronzové a železné.

Proč se vydat zrovna na tento hrad? V létě se tady dočkáte letní scény Východočeského divadla Pardubice, nebo se můžete těšit na známý festival České hrady. Podívejte se taky do Perníkové chaloupky, což je původně lovecký zámeček, ale dnes slouží jako muzeum perníku. Ježibaba vám tam upeče perníčky.


Další lákadlo je jednak příjemná restaurace, ale i Ranč pod Kuňkou. Tam se dočkáte krásných koní. Kromě koní pod hradem uvidíte i ohrady s kůzlátky a jinou havětí. Pro vaše děti to bude určitě zážitek. Takže až přijedete na parkoviště, vydejte se podél ohrady směrem nahoru, nezapomeňte se vyfotit u velké studny a pak hurá na hrad. Kupte si pohlednice, dejte si nanuka a hrad si pořádně prohlédněte.

Kuňka vznikla v třetihorách a těžil se tady kámen. Potom ve středověku byl postaven kamenný hrad. Kunětickou horu určitě nepřehlédnete, je to jediný kopeček v okolí. Z Pardubic to opravdu není daleko, můžete jet MHD, ale také vlakem na zastávku Stéblová, odkud je to 8 kilometrů po žluté. Nejjednodušší to bude autobusem na zastávku „Ráby, Kunětická hora“. Autem je to z Pardubic 7 kilometrů.

Až si uděláte výlet na Kuňku, možná zbyde ještě trochu času: tak se nezapomeňte podívat do Pardubic na krásný zámek. Tam najdete na valech elegantní bílé pávy. Je to příjemná procházka, zvlášť na jaře, když všechno kvete… V zámku sídlí východočeské muzeum, je tam několik expozicí, také zámecká kaple a rytířské sály.

Počátky tohoto zámku sahají až do 13. století.  Ve 14. století už to byl vodní hrad, který přestavovali páni z Pardubic. V roce 1490 koupil Kuňku i zámek Vilém z Pernštejna a dal vybudovat kolem zámku mohutné opevnění.

Až se budete vdávat nebo ženit, určitě můžete svatbu naplánovat buď na Kuňce, nebo na zámku. Pokud si chcete v klidu pohladit roztomilá zvířátka, nebo se projít po historickém centru Pardubic, věřím, že se určitě ještě vrátíte. Tato místa mají své kouzlo. Když vyjdete ze zámku do malých uliček, kde mají výborný antikvariát nebo útulnou čajovnu, určitě si najdete to své.

Poslední věc, kterou vám doporučím, je nový park Na špici. Najdete v něm víceúčelové hřiště, půjčovnu sportovních potřeb, dětskou lanovku a klubovnu, ale také molo na břehu Labe. Můžete tady také pozorovat ptáčky na vodní ploše Čičák. Soutok Labe a Chrudimky, kde se park nachází, vás naláká hlavně na sport, ale i na klidný piknik a grilovačku. V multifunkčním pavilonu je kryté ohniště na grilování, ale také čisté záchody zadarmo. V dětské klubovně najdete mikrovlnku, kde se dá ohřát jídlo. Hlavně se v ní pohodlně schováte, když začne pršet.

Užijte si Pardubice, Kuňku a nezapomeňte se dívat kolem sebe. Svět je přece jen báječný místo k narození.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *