Dovolená nejsou jenom pobytovky nebo poznávačky, dovolenou nebo v tomto případě výlet lze krásně využít i kreativně. A kdo má rád zvířata, tak o to lépe. Fotografování zvířat se stává stále populárnějším. A nemusíte jezdit na slony do Afriky ani na opice na Borneo. Můžete jet na koníky a zubříky.

I když přírodní rezervace v Milovicích není tak známá jako přírodní parky v Bavorském lese, tak toho zde lze najít také hodně. Pratuři, divocí koně a zubři byli do prosotru bývalého vojenského prostoru vysazeni v roce 2015. Od té doby se zde už docela zabydleli a „kde to bydlí, tam to žije„, takže už máme možnost vidět i první hříbata a telata.

Pro fotografa je obrovský zážitek vidět a mít možnost zblízka fotografovat tyto majestátné tvory, navíc v relativně přirozeném prostředí. Takže pozadí fotografií tvoří vysoká tráva, barevné keře a stromy.

Kudy a jak se tam dostat?


Rezervace má dvě části. Menší je přímo na okraji Milovic, v ní jsou koně a pratuři. Druhá část se nachází nedaleko Benátek nad Jizerou a Benáteckého vrchu, asi osm kilometrů severně od Milovic. Tady jsou zubři a koně. Podle toho odkud jedete, je pro automobilní dopravu vhodné použít dálnici D10 která prochází přímo Benátkami n.J. , nebo z druhé strany D11 ze které sjedete na silnici I/38 směrem na Podebrady a Nymburk. Tahle silnice zase umožnuje příjezd z jižního a výhodního směru. Navíc je vždycky možnost využít vlak, protože do Milovic to jezdí z Lysé nad Labem každou chvíli. Pro automobilisty, u Milovické části rezervace je možnost parkování témeř „u plotu“, u druhé části rezervace se nedá zaparkovat přímo, musíte k ní jít asi půl kilometru pěšky. Obojí je v mapě vyznačeno.

Pro začátek doporučuji ale navštívit pouze menší ohradu přímo u města. Zejména pokud to nemáte jako procházku, ale opravdu chcete „lovit snímky“. Protože ohrady jsou opravdu rozlehlé a poměrně i členité, takže si na focení opravdu vyhraďte celý den. Podruhé už můžete mít předem vytipované místa.

Vydejte se fotografovat koně

Jako první u milovické ohrady se vyplatí začít po asfaltce podél delší strany ohrady. Jsou zde totiž dřevěné pozorovatelny ze kterých si uděláte přehled o poloze jednotlivých stád. Bohužel občas dojde opravdu pouze na ten přehled a kochání, protože rezervace je dost rozlehlá. A zvířata jsou prostě daleko i pro majitele šestisetmilimetrových objektivů. A přiznejme si to, šestistovku taky nemá každý… Ze zadní strany ohrady vede sice jenom polní cesta, ale zase je zde plot tvořen jenom elektrickým ohraníkem. Za cenu diskomfortu získáte ale mnohem lepší možnosti focení zblízka.

Doporučuji vzít si sebou více objektivů, vhodný je samozřejmě širokorozsahový zoom. Jelikož se fotí přes den, tak lze přežít i s „teleseťákem 70-300“. My jsme sebou měli Sigmu 120-300/2.8 (což je naprosto nedoceněné sklo). Výhodou je, že zvířata jsou na lidi zvyklí a není problém získat ani blízké portréty. Koně jsou navíc dost sociální zvířata a volné družení ve stádu jim dělá fakt dobře. My díky tomu máme možnost vidět jak spolu dovádějí, něžně se dotýkají nebo soupeří.


Akce Eurobizon, aneb fotíme zubry

Když Vás už omrzí koně, a nepatříte mezi ty co zvolili cestu vlakem, tak přejedeme k druhé části rezervace. Do osm kilometrů vzdálených Benátek nad Jizerou. Jak bylo psáno výše, tak počtejte, že se parkuje asi půl kilometru od rezervace. Zde je ohrada tvořena plativem s velkými oky, takže není problém Opět jsme měli štěstí a hned jsme uviděli stádo s mohutným býkem a jedním telátkem. Dalo se jít kolem ohrady, která je v tomto případě z pletiva s velkými oky, mezi kterými je při fotografování možné prostrčit objektiv. A zubři se nebojí přiblížit blízko k plotu, takže opět není sebemenší problém vyfotit i nějaké detaily. A jelikož zvířata opravdu neřeší ty podivné dvounožce za plotem, tak si lze hrát i s hloubkou ostrosti. Ten zubří být tam prostě stojí a pózuje.

Zvířata by se měla fotografovat z úrovně jejich očí. Častou chybou je fotografování zvířat z nadhledu. Oční kontakt s fotografovaným zvířetem dodá snímku na zajímavosti, intimitě a síle.


Nezapomeňte měnit přístup i techniku

Pokud je to možné, zkuste zvířata fotit ve skupinách i samostatně. Možná se vám naskytne i možnost pořídit přímo zvířecí portréty nebo detailní fotografie. A protože zvářata a příroda jsou nevyzpytatelé, takž si raději vemte trochu univerzálněší sestavu. Takže nějaký širokorozsahový zoom na pohotovostní režim, a ten pak dle situace lze měnit za pevné tele, nebo naopak nějakou „širočinu“ nebo světelný „portréťák“. Teda hlavně podle toho co máte. My jsme sebou měli 17-35, 70-200, 120-300. pevnou 50 a pevnou 105 a víceméně jsme si s tím vystačili.

Pokud bude méně světla, jako bylo v případě našeho fotovýletu, raději nastavte vyšší ISO, neriskujte neostré záběry. Šum lze ze snímků odstranit v postpocesu, ale neostrou fotografii nezachrání nic.

UPOZORNĚNÍ: Nikdy zvířata nekrmte!!!

Pečivo jim způsobuje koliky a může vést až k uhynutí.
Pokud si fakt nemůžete pomoct, tak jim můžete vzít mrkev nebo jablko.

Fotky: Věra Kuttelvašerová StuchelováJak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *