Finsko má svojí jedinečnou severskou atmosféru

V létě za horkých dnů a světlých nocí se život odehrává venku v ulicích, na západních dvorcích, u vody a v početných parcích. Ve vzduchu je slyšet hudba všech stylů, ať již přes den na Esplanade, promenádě vedoucí k přístavu, před kulturními centry, v parcích, nebo v noci v zastřešených zadních dvorcích spících kancelářských budov. Na schodech před katedrálou se natěsnáni jeden na druhého vyhřívají na sluníčku mladí lidé a turisté, kteří si vychutnávají krásný výhled na město a přístav. Téměř středomořská atmosféra vládne především na pestrých tržištích v jižní části přístavu před palácem starosty a prezidentky.


Helsinky jsou mladé město, které bylo založeno hned dvakrát. Poprvé v roce 1550 švédským králem Gustavem Vasou při ústí řeky Vaanta, který pak chtěl vytvořit protějšek k městu Reval, dnešnímu Tallinnu, ležícímu na druhé straně Finského zálivu. V roce 1642 následovalo založení nového města o pět kilometrů jižněji na mořském břehu. Díky tomu získaly Helsinky lepší přístup k moři.

V roce 1713 byly Helsinky zničeny, avšak přesto se roku 1812 staly hlavním městem finského velkoknížectví. Po požáru, při němž shořela většina dřevěných domů ve městě, byla roku 1816 zahájena plánovitá výstavba podle návrhu německého architekta J. C. L. Engela. Právě v 19. století tedy vznikla dnešní podoba města a tehdy byla postavena také většina neoklasicistních veřejných budov.

Rady a tipy

Nejlepší ubytování: K dispozici jsou hotely všech kategorií a několik mládežnických ubytoven, v nichž mohou přespat i dospělí, nejčastěji v blízkosti centra města.Booking.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *