Zanzibar vlastně tvoří dva ostrovy: větší Zanzibar se stejnojmenným hlavním městem, a menší Pemba vzdálená asi 40 km směrem na sever. Oba ostrovy náleží státu Tanzánie (tvořící i část jeho jména Tanganika – Zanzibar) a leží asi 50km od pevniny.

Hlavní město nesoucí stejný název jako celý ostrov je plné kontrastů. V těsné blízkosti vedle sebe uvidíte honosné mešity a hliněné chatrče a v přístavu se míjejí tradiční plachetnice s luxusními jachtami. Díky materiálu, ze kterého byla stará část města postavená, se také nazývá Kamenným městem. Ve skutečnosti ale stavby nejsou z kamene, ale ze zlomků korálových útesů. Díky tomu však velmi snadno podléhají povětrnostním vlivům a musejí být často  restaurovány. Srdcem celého města je rozsáhlý palác sultána Berghashe z 2. poloviny 19. století, zvaný Dům zázraků. Ozdobou přístavní promenády jsou dvě elegantní budovy – Africa House a Tembo hotel. Obě skýtají kouzelný výhled na modrý oceán.

Směrem na sever od hlavního města upoutá pozornost překrásný palác slavného cestovatele Livingstona, tzv. Livingston house, z roku 1860.

Z půvabných vesniček Nungwi, Matemwe a Paje, nacházejících se na východním pobřeží, se postupně stala oblíbená turistická střediska. Zdejším bělostným plážím, omývaným azurovým mořem a lemovaným řadou vzrostlých palem může konkurovat jen máloco.

V chráněném území Jozani Forest můžete při troše štěstí zahlédnout nesmírně vzácné druhy tropické fauny, jakými jsou např. červeno hnědé opice guerézy a křehce vyhlížející antilopa chocholatka a zajímavé druhy méně známých rostlin.

Sport a volný čas

Místem zaslíbeným všech milovníků slunce, vody a korálových útesů jsou ostrůvky Chapwani, Changuu a Bawe. Výpravy za krásami a tajemstvím podmořského světa organizují nejrůznější potápěčské školy.

Jídlo a pití

Kulturní bohatství ostrova se odráží také v pestrosti místní kuchyně. Kaše z manioku, grilované špízy z hovězího masa a kořeněné curries dávají tušit arabské, západoevropské a indické vlivy. Památkou na období britské nadvlády je sladký čaj s mlékem.

Nákupy

Kdo si chce s sebou domů přivézt něco z exotické vůně ostrova, neměl by minout House of Spices v hlavním městě. Především dámy ocení umění a vynalézavost místních zanzibarských krejčí, kteří dokáží z pestrobarevných látek v rekordním čase vykouzlit vskutku originální model.Booking.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *